Про себе та свою діяльність під час повномасштабної війни
З початку повномасштабного вторгнення я займалася не лише гуманітарною допомогою цивільному населенню, а й силам ТРО та ЗСУ. Організовувала збори на автомобілі, дрони, приціли, одяг, амуніцію та все, що було на той момент потрібно нашим бійцям та бійчиням.
І попри те, що велика війна триває вже майже рік, до мене й досі звертаються мобілізовані новобранці, їхні сім’ї та друзі, щоби організувати їм належне забезпечення (теплий одяг, баули, берці, зібрати аптечку, спальник та різні засоби). І я часто покриваю ці потреби власним коштом, не оголошуючи збори.
Окрім того, у мене є підшефний підрозділ аеророзвідки, якому я допомагаю із закупівлею необхідного обладнання. Займалася також медичним забезпеченням польових медпунктів ТРО та фельдширсько-акушерських пунктів Київської області,
які межували з лінією зіткнення на момент спроби захоплення області та столиці. А ще допомагала з забезпеченням місцевому моргу, що постраждав від ракетного удару та Центру крові на початку повномасштабного вторгнення.
Як громадянка країни, яка перебуває в стані війни та якій фінансово складно, я продовжую платити податки, що формують бюджет наступного фінансового року. Адже хочу, щоби моя держава попри велику кризу була спроможна забезпечувати фінансуванням лікарні, оборонну галузь, напрямок соціального захисту та інші. Ми всі зараз маємо бути зацікавлені у тому, щоби наша країна продовжувала повноцінно функціонувати та не перетворилася на «випалене поле». З точки зору інформаційного внеску, я також намагаюся бути постійно активною. Постійно спілкуюся з іноземними ЗМІ, роз’яснюючи їм ситуацію з позиції людини, що перебуває в місті, яке системно зазнає ракетних атак. Так, завдяки володінню англійською мовою, в мене неодноразово брали інтерв’ю такі глобально відомі майданчики як «CNN», «NCBS», «BBC», і локальні з Норвегії, Нідерландів, Тайваню, Японії, Німеччини та інших країн світу. Усім їм обов’язково кажу про те, що українці, попри первинні прогнози різних держав, не збираються здаватися, і що спротив наш є загальнонаціональним, а не поодиноким.
Про 8 березня та ролі жінок під час війни
На мій погляд, захист жінок від домашнього насильства має бути в пріоритеті завжди, незалежно від обставин. Ба більше, в час, коли в країні дуже нестабільна ситуація з точки зору психологічної напруги, кількість випадків домашнього насильства може зростати. Відтак, однією з пріоритетних тематик має стати розробка ефективних механізмів захисту від домашнього насильства та допомоги постраждалим після того, як епізод вже стався. Але разом з тим мають бути розроблені механізми ефективної превенції. Тим більше, що Стамбульську Конвенцію вже ратифіковано. Держава може рухатися значно далі, аніж заборонні приписи. Потрібно розробити механізми для ефективного притягнення до відповідальності домашнього кривдника. Це означає, що вони (механізми) мають бути добре виписані та застосовуватися на практиці таким чином, щоби жертва домашнього насильства була дійсно захищена, а не формально.
Разом з тим зараз, після початку повномасштабного вторгнення, до лав ЗСУ вступило дуже багато жінок, але сама система все ще не є адаптованою для них на достатньому рівні. На мій погляд, потрібно ретельно вивчити потреби у захисті прав військовослужбовиць та почати працювати над вирішенням вказаних ними проблем.
Про власні сили та побажання іншим жінкам України
У першу чергу я бажаю кожній жінці самоусвідомлення, що жінка — це не слабкість, а сила. В сучасних умовах жінка — це суб’єкт у боротьбі з ворогом, повноцінна одиниця громадянського суспільства, яка здатна на захист себе та усього, що її оточує, включно з нашими територіями. Ми маємо бути самозарадними, аби не втратити те, що маємо.
Мені особисто сили на боротьбу дає підтримка найближчого оточення та довіра тих людей, які зверталися до мене по допомогу.
Моя мотивація доволі потужна, вона знаходиться на кількох рівнях. Для того, щоби вистояти — потрібно не заходити у позицію жертви та прийняти роль людини, готової до тривалої боротьби. Тоді з’являються сили. А коли є сили, з’являється й ресурс, навколо згуртовуються люди, готові брати участь у цій боротьбі разом з тобою.
Вистояти для нас — це екзистенційне питання. Якщо ми не вистоїмо, росіяни нас знищать фізично лише за те, що ми українки. Така наша реальність в сучасних умовах війни. Ми прекрасно розуміємо, чого зазнали усі ті вбиті, закатовані та зґвалтовані жінки, яких знаходять у могилах стихійного чи масового поховання. Тому я бачу ситуацію так — ми не маємо вибору, ми мусимо вистояти заради того, щоби вижити.
Я хочу жити у вільній від росії та всього російського Україні, яка має демократичний устрій та у якій панує верховенство права. На прикладі лише одного мого роду по маминій лінії — чотирьох попередніх поколінь — можна прослідкувати, як сильно українці постраждали від радянських репресій, геноцидів, радянської та сучасної окупації. І все це дійшло до нашого часу, моє покоління у 21 сторіччі знову мусить чинити спротив тому самому ворогу. Ворогу, який століттями намагається знищити мій народ. І я роблю все можливо, аби на боротьбі мого покоління все й завершилося. Щоби наступні покоління не мусили продовжувати її, платячи занадто високу ціну, а могли спокійно займатися розвитком країни та жити своє спокійне життя.
У 2014 році я вже пережила початок окупації Луганська, звідки мусила евакуювати маму, після чого наша квартира зазнала серйозних пошкоджень від російських обстрілів. І мені це дуже болить. Як і тема окупованого Луганську вцілому. 2 червня 2014 року я вже прокидалася від війни. Тільки тоді це були автоматні черги та гранатомети, а тепер — ракети та значно більший масштаб атаки. Перед початком великої війни я прийняла рішення більше нікуди не тікати, залишитися в країні у найтяжчий за всю історію її незалежності час. Адже за 8 років окупації Донбасу та захоплення Криму я стала міцнішою морально, готувалася до чогось більшого.
Загроза повномасштабного вторгнення була для мене очевидною. Це було лише питання часу. 24 лютого я чітко розуміла, що маю певний набір навичок та знань, завдяки яким здатна допомагати іншим людям. Думаю, набір якихось практичних навичок є в кожної з нас. Питання у тому, чи бачимо ми себе у якості ресурсної одиниці для боротьби з ворогом, чим можемо бути корисними. Адже насправді це може бути що завгодно — роль бійчині у лавах ЗСУ, медична допомога чи приготування «Бандера-смузі», плетіння захисних сіток та організація зборів на амуніцію й снайперські приціли, виконання адвокаційної ролі на міжнародних майданчиках чи щось інше.
Для кожної з нас зараз знайдеться багато роботи, знайдеться своя ніша і свій підопічний, який потребуватиме підтримки. Українські жінки найсильніші, вони здатні на неймовірні речі. Від розгортання гуманітарних штабів чи шпиталів за одну ніч до виконання складних дипломатичних місій. Останній рік показав нам, що для українських жінок немає нічого неможливого.