Вимагаємо збільшити покарання!
Про кампанію
Кампанією “Стамбульська конвенція має запрацювати!” ми привертаємо увагу до критичної потреби в імплементації норм Стамбульської конвенції в українське законодавство! Цей документ пропонує посилити відповідальність за домашнє насильство з адміністративної до кримінальної, що значно покращить захист жінок від домашнього насильства.
Ми чекали 11 років на ратифікацію Стамбульської конвенції. І вже понад рік чекаємо аби вона ефективно запрацювала, але національне законодавство залишилося без змін, покращення захисту жінок від насильства не відбулося.
Натомість, цифри звернень щодо домашнього насильства вражають: так, за перше півріччя 2023 року правоохоронці зафіксували на 40% більше повідомлень щодо домашнього насильства, ніж за аналогічний період 2022 року. З початком повномасштабної війни домашнє насильство нікуди не зникло, а ризики насильства щодо жінок лише зросли.
А покарання кривдників й досі залишаються кричуще невідповідними. До прикладу, максимальний штраф за перший випадок домашнього насильства – й досі 340 грн. І це міра покарання, яка найчастіше застосовується до кривдників.
Ось деякі судові постанови щодо випадків домашнього насильства скоєних у 2023 році:
1. ПОСТАНОВА Київського районного суду м. Полтави:
07 листопада 2023 року близько 17 год. 50 хв. ОСОБА_1 знаходячись з ознаками алкогольного сп’яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови), за адресою спільного проживання: АДРЕСА_1, вчинив стосовно співмешканки ОСОБА_2, у присутності своєї падчерки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ 2, домашнє насильство психологічного характеру, що полягало в умисних діях, а саме висловлювався нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров’ю ОСОБА_2 та ОСОБА_3.
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП Вчинення домашнього насилля та призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 536,80 грн. в дохід держави. Прочитати постанову повністю
ПОСТАНОВА Московського районного суду м. Харкова
ОСОБА_1 01.11.2023 року близько о 10 год. 30 хв. за адресою: АДРЕСА_1, вчинила стосовної своєї матері ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме умисні дії фізичного та психологічного характеру, які полягали в штовханні, образах нецензурною лайкою, чим завдала їй фізичного болю та психологічного страждання, унаслідок чого могло бути завдано шкоду фізичному та психологічному здоров’ю ОСОБА_2. ОСОБА_1 вчинила правопорушення повторно протягом року.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУПАП та притягнути до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу на користь держави у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 340 грн. Прочитати постанову повністю
Час переглянути ціни
Стамбульська конвенція має запрацювати!
Покарання за домашнє насильство не може бути за ціною шапки чи поїздки на таксі, бо домашнє насильство – це тяжкий злочин, за який кривдник має нести справжню відповідальність! Тому ми виступаємо за імплементацію Стамбульської конвенції в українське законодавство. Ми виступаємо за покращення захисту жінок від проявів насильства. Адже статистика щодо домашнього насильства в Україні невтішна.
звернень щодо домашнього насильства надійшло впродовж 2022 року до органів поліції та соціального захисту.
кількість осіб, щодо яких було розглянуто адміністративні справи про домашнє насильство за 2022 рік.
вироків про накладення адміністративного стягнення.
накладеного штрафу за 2022 рік.
сплаченого штрафу за 2022 рік.
Ще трохи цифр про накладення адміністративного штрафу щодо домашнього в Україні у порівнянні зі штрафами за інші адміністративні правопорушення.
Порушення ПДР особами, які керують велосипедами
340 грн.
Винесення бюлетеня за межі місця голосування
від 1700
до 3 400 грн.
Публічна демонстрація свого бюлетеня в приміщенні для голосування
від 1 700
до 5 100 грн.
Встановлення на машину "сирени"(мигалки) без дозволу
8 500 грн.
Самовільне полишення місць карантину особою, яка може хворіти на COVID-19
від 17 000 до
32 000 грн.
Скоєння домашнього насильства
340 грн.
Санкції щодо домашнього насильства кричуще несправедливі і потребують змін, саме тому важливо імплементувати Стамбульську конвенцію в українське законодавство!
Про конвенцію
Що таке Стамбульська конвенція?
Стамбульська конвенція (СК) – це міжнародний документ, який називають “золотим стандартом” захисту жінок від насильства, зокрема від домашнього насильства.
Повна назва Стамбульської конвенції – Конвенція Ради Європи про запобігання насильства щодо жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами.
Повний текст Конвенції українською мовою – тут.
Цікаві факти
- Україна була однією з країн, яка долучилася до написання тексту цієї конвенції.
- У 2011 році Україна підписала Стамбульську конвенцію.
- 11 років правозахисна спільнота України вимагала від уряду ратифікації документу, аби він вступив у дію після підписання.
- Марш Жінок ініціював 2 петиції на сайті Президента України, кожна набрала необхідну для розгляду Президентом кількість підписів – 25 000 (2020-2022рр).
- 20 червня 2023 Україна ратифікувала Стамбульську конвенцію.
Що далі?
Ратифікація — це лише початок. Нам потрібно адаптувати наше законодавство до стандартів Конвенції, забезпечити реальні інструменти захисту постраждалих та покарання кривдників.
Імплементація Стамбульської конвенції необхідна для покращення захисту жінок від всіх форм насильства, особливо у часи війни, коли ризики насильства зростають.
Які зміни пропонує конвенція?
- Збільшити покарання за домашнє насильство. Чому це важливо пояснила Шацьких Ганна, підполковник поліції: “На мою особисту думку, треба змінювати санкції статей Кримінального кодексу за домашнє насильство, зокрема за насильство відносно жінок — вони мають бути суворішими. Наприклад, громадські роботи або штрафи. А якщо кривдник не має роботи, звідки він братиме гроші на оплату штрафу? На мою думку, це питання потребує допрацювання, а обмеження волі — більш дієве покарання за скоєння домашнього насильства.” (посилання на повне інтерв’ю тут)
- Прибрати примирення у суді у справах щодо домашнього насильства. Що це змінить пояснив Дмитро Петровський, майор поліції: “Я думаю це позитивно вплине, тому що обвинувачена особа понесе кримінальну відповідальність за свої дії у суді”. (посилання на повне інтерв’ю тут)
- Ввести норму “сексуальні домагання” в українське законодавство. Чому це важливо пояснила Шацьких Ганна, підполковник поліції: “Буде визначена відповідальність за скоєння такого злочину. Крім того, таким чином буде привернуто увагу до цієї проблеми” (посилання на повне інтерв’ю тут)
Основні цілі конвенції
- Захист жінок від усіх форм насильства.
- Викорінення насильства щодо жінок та домашнього насильства як явища.
- Запобігання та протидія насильству через освіту та підвищення обізнаності населення.
- Встановлення рівних прав для жінок і чоловіків.
- Створення ефективних механізмів захисту постраждалих.
Важливість імплементації
Ратифікація цього міжнародного документа є ключовим етапом у зміцненні правової системи України, на шляху до побудови безпечнішого, справедливішого суспільства, вільного від насильства та дискримінації.
Після ратифікації в Україні має відбутися процес імплементації норм, які прописані в документі, в наше національне законодавство. Але цього й досі не відбулося.
Нагадаємо, поліція, яка приїжджає на виклики щодо домашнього насильства, має право керуватися лише національним законодавством, яке залишається й досі недосконалим.
Аби Стамбульська конвенція запрацювала – мають бути ініційовані робочі зустрічі та громадські обговорення щодо її імплементації з подальшим внесенням змін до законодавства.
Про Марш Жінок
Марш Жінок – це громадська феміністична ініціатива, яка є проєктом ГО “Інсайт”, та об’єднує активісток, волонтерок, представниць громадських організацій та небайдужих жінок. Ми об’єдналися заради спільної мети – посилити голос та видимість жінок в суспільстві, сприяти захисту прав жінок, надавати допомогу та підтримку жінкам в Україні!
Щороку 8 березня в різних містах України ми проводимо ходу задля привернення уваги до викликів, з якими стикаються різні жінки в Україні. Останні роки команда Маршу Жінок зосереджена на протидії домашньому насильству щодо жінок, а також імплементації Стамбульської конвенції.
З початком вторгнення росії в Україну, ми відкрили прихистки та започаткували гуманітарні хаби, аби допомагати жінкам, які опинилися в кризових ситуаціях через війну. Наша волонтерська команда щоденно відправляє понад 150 посилок в маленькі прифронтові міста та селища найуразливішим – вагітним жінкам, жінкам з інвалідністю, багатодітним жінкам, жінкам старшого віку тощо. За 2022 рік ми відправили понад 30 000 посилок з гуманітарною допомогою. Окрім цього, “Марш Жінок” безплатно надає психологічні та юридичні консультації.
Блог
Цей сайт підготовлено в рамках проєкту «Голос жінок і лідерство – Україна», який впроваджує Український Жіночий Фонд за підтримки Уряду Канади. Відповідальність за зміст матеріалів несе ГО «Інсайт»